Американський журналіст Байрон Сміт опублікував книгу «Заповіт-22» із 136 чорно-білими фотографіями, які він зробив під час подорожі Україною після російського вторгнення. Про це йдеться в аналітичній публікації CNN, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.
У новій фотокнизі Байрона Сміта зображено українських біженців в автомобілях із домашніми тваринами, які чекають на потяг до Польщі або просто на вулиці з немовлятами і рюкзаками в руках.
Реклама
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
«Мені здається, якщо ви бачите ці потоки людей, які втікають, було б нечесно з мого боку по-справжньому співчувати їм, якби я не поїхав і не побачив, від чого вони втікають», – розповідає Сміт.
Найпохмуріші світлини американського журналіста розповідають про жах війни, яка, за різними оцінками, уже забрала сотні тисяч життів з обох боків.
Проте війна може виявити як найгірше, так і найкраще у людстві, і зображення Сміта підкреслюють солідарність, співчуття і той тип натхненної стійкості, який дозволив Україні досягти значних територіальних надбань в останні місяці.
«Це свого роду втілення того духу, який я знайшов — від людей на передовій до людей, які просто роблять свої справи», – каже Сміт.
Подорож Сміта розпочалася на південному сході Польщі, лише через кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії, де він почав документувати приплив людей, які втікали на захід з України. Фотограф невдовзі перетнув кордон і попрямував до Києва через Львів.
«Спочатку це був просто хаос», – згадує він.
Коли початковий бедлам переріс в укріплені лінії фронту, Сміт перетинав Україну кілька разів. За його оцінками він проїхав близько 16 000 кілометрів за перший рік війни.
Як фрілансер, Сміт мав взяти на себе тягар логістики та пошуку роботи, і його візити країною часто залежали від того, «скільки він мав грошей або скільки він мав часу». Але це також надало йому свободу знаходити менш відомі історії, часто відвідуючи міста, де точилися бої, через місяці після їх звільнення, щоб зібрати воєдино те, що сталося.
«Багато моїх колег — газетні фотографи і вони щодня знімають. Потім їхні фотографії опиняються на сторінках видань, а у мене більше часу, щоб повернутися і розвинути це і спробувати уявити усе по-іншому. Я хотів бути більш методичним у висвітленні війни, не перестрибуючи з однієї великої теми на іншу… Я хотів дати людям стриманіший, можливо, тверезіший погляд на усе», – пояснює Сміт.
Назва книги Сміта «Заповіт-22» перекликається із віршем Тараса Шевченка 1845 року «Заповіт», в якому автор просить поховати його серед полів, річок та степів «улюбленої України».
Книга також є заповітом для народу України, історіями якого Сміт вважав за необхідне поділитися зі світом.
«Ніхто офіційно не просив мене презентувати книгу, але я презентував її у Конгресі США на Капітолійському пагорбі і посол України там був. Так що на якомусь рівні це потрапило на очі політиків, що є мрією для будь-якого фотографа», – резюмує Сміт.
Зазначимо, що Байрон Сміт – це американський журналіст та фотограф-фрілансер, який зараз живе в Афінах (Греція). Його світлини були опубліковані у численних світових мас-медіа, зокрема The New York Times, Getty Images, Le Monde, Libération, The Guardian, Der Spiegel і The Wall Street Journal.