На Кіровоградщині загострюється епізоотична ситуація із захворюваністю птиці на пташиний грип. З початку року в області зафіксовано два спалахи хвороби (с. Новий Стародуб та с. Созонівка), де під час проведення оздоровчих заходів вилучено та піддано евтаназії у приватному секторі 773 голови домашньої птиці.
Про це інформує Держпродспоживслужба з посиланням на першого заступника начальника ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Андрія Багрія.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 1003 фізичним особам передбачено відшкодування за вилучення домашньої птиці з метою її знищення в рамках ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб. Так, цього року фізичним особам – власникам птахопоголів’я в с. Новий Стародуб відшкодовано більше 336 тисяч гривень.
Водночас за відмову надавати птицю на вилучення для подальшого умертвління та знищення в с. Созонівка 8 власникам птиці винесено протоколи та постанови про адмінправопорушення на загальну суму 6 800 грн.
Наразі на місці останнього випадку хвороби (с. Созонівка) вже проведено облік птиці, яка утримуються в особистих селянських господарствах буферної зони (всього 2 722 голови) та зони нагляду (всього 10 700 голів). Щоденно спеціалістами проводиться клінічне обстеження поголів’я птиці в приватних домоволодіннях населення. Водночас спеціалісти лікарні ветеринарної медицини проведено відбір понад 1 300 проб крові та змивів у птиці на визначеній території.
Андрій Багрій зазначив, що відповідно до Плану протиепізоотичних заходів на 2024 рік в області постійно здійснюється лабораторний моніторинг захворювань птиці. З початку поточного року відібрано та досліджено на інфекційні хвороби птиці 1 383 проби. Також напрацьовано похвилинний план швидкого реагування при підозрі на спалах пташиного грипу.
Враховуючи те, що птахопоголів’я в Кіровоградській області налічує близько 1,7 млн голів, в тому числі трохи більше 1 млн голів в особистих приватних домогосподарствах, виникнення грипу птиці може стати серйозним ударом по епізоотичній та епідеміологічній стабільності в нашому регіоні й завдати серйозних економічних збитків. В тому числі це може призвести до втрати експортного потенціалу продукції птахівництва.
За результатами засідання комісії ухвалили рішення про посилення контролю ситуації.
Нагадаємо, у Нідерландах вдало випробували вакцини проти пташиного грипу.