На 1 вересня середньозважена ціна трьох ґатунків молока-сировини зросла на 94 коп., як порівняти з попереднім місяцем, ‒ до 15,19 грн/кг (без ПДВ).
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
Закупівельні ціни зростають через активний попит із боку молокопереробних підприємств, які бажають збільшити обсяги експорту, поки в світі високі ціни на біржові товари, зауважив він. Попри підвищення закупівельних цін на сировину, рентабельність виробництва молочних продуктів залишається високою завдяки подорожчанню біржових товарів.
Так, середня закупівельна ціна молока екстраґатунку підскочила на 1,07 грн, як порівняти з серпнем, ‒ до 15,69 грн/кг. Діапазон цін у господарствах варіювався від 14,1 до 16,4 грн/кг.
Вищий ґатунок у середньому коштує 15,69 грн/кг, також подорожчавши на 1,07 грн, як порівняти з попереднім місяцем. Ціни на молоко цього ґатунку коливалися в межах 14,1-16,4 грн/кг.
Молоко першого ґатунку додало в ціні 67 коп. проти першої половини серпня ‒ до 14,19 грн/кг. Мінімальна ціна в господарствах ‒ 13,5 грн/кг, а максимальна – 15 грн/кг.
За словами аналітика, підвищення акцизу на пальне з 1 вересня поки не вплинуло на закупівельні ціни на молоко. Та в перспективі цього слід очікувати. Скорочення виробництва молока-сировини в Європі підвищує закупівельні ціни і в Україні ‒ через прив’язку до експорту. Зокрема, українські молокопереробні заводи почали продавати пастеризоване молоко в Німеччину через брак сировини на європейському ринку.
У другій половині вересня очікується нове зростання закупівельних цін на молочну сировину. Хоча темпи будуть повільнішими, ніж у серпні ‒ на початку вересня через скорочення різниці з котируваннями в ЄС. Сьогодні молоко екстраґатунку коштує близько 40 євро/100 кг, що на 14% менше, ніж у Європі. Хоча навесні й улітку різниця сягала 20-30%.
Надалі скорочення різниці закупівельних цін в Україні та ЄС стримуватиме стрибки цін на вітчизняну сировину. Стабілізація ймовірна в IV кварталі: у період новорічних свят на молочному ринку ‒ затишшя, попит на молоко падає.